Edwin Bendyk: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 16 bajtów ,  10 lat temu
m
formatowanie automatyczne, drobne redakcyjne
(nowe cytaty)
m (formatowanie automatyczne, drobne redakcyjne)
[[Plik:Jadwisin 2009 Edwin Bendyk.jpg|mały|<center>Edwin Bendyk]]
'''[[w:Edwin Bendyk|Edwin Bendyk]]''' (ur. 1965) – polski dziennikarz, publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem technologii na życie społeczne.
* Innym ubocznym skutkiem europejskiej integracji jest GSM, standard cyfrowej telefonii komórkowej, który zdominował świat. Zarówno historia WWW, jak i dzieje GSM pokazują, jak trudno przewidzieć przełomowe wynalazki. (…) GSM to rzadki z kolei przykład pozytywnego wkładu biurokracji w postęp techniczny – ustanowienie standardu obowiązującego na dużym rynku stworzyło warunki dla szybkiego rozwoju zarówno technologii, jak i usług telefonii komórkowych (w USA, na skutek braku standaryzacji usług komórkowych telefonia mobilna rozwijała się wolniej).
** Zobacz też: [[liberalizm]], [[kapitalizm]]
 
* Walka z monopolistycznymi pokusami takich graczy, jak Apple, Amazon, Google. I rosnąca potęga tych graczy: Apple zarobił na kilku milionach sprzedanych iPadów więcej, niż na wszystkich sprzedanych do tej pory iPodach. W efekcie ma w kasie jakieś 46 mld USD żywej gotówki, w przyszłym roku może mieć nawet 60 mld. Taka sytuacja prowadzi już nie tylko do potencjalnej monopolizacji, lecz także monopsonizacji - możliwości blokowania konkurencji przez wykupywanie np. kluczowych podzespołów (Apple już to robił, jak pisał o tym “Wired”„Wired”).
** Źródło: [http://bendyk.blog.polityka.pl/?p=804 Antymatrix, 3 września 2010]
** Zobacz też: [[Apple Inc.]]
 
* Z jednej strony logika kapitalizmu powoduje, że urzeczowieniu ulec mogą zasoby i wartości dotychczas wyjęte z logiki akumulacji, jak emocje, uczucia, estetyka natury i swobodna komunikacja. Z drugiej strony jednak pojawiają się nowe szanse emancypacji – poprzez uspołecznienie sieci kognitywnej, czego przykładem są takie przedsięwzięcia jak Wikipedia i coraz szersza sfera produkcji społecznej.
** Źródło: ''Koniec transformacji...'', Krytyka„Krytyka PolitycznaPolityczna”, 19/2009.
** Zobacz też: [[kapitalizm]], [[Wikipedia]]
 
* Zaawansowani gracze łączą się w klany, programiści tworzą sieciowe stowarzyszenia, encyklopedyści mają wielką wspólnotę Wikipedii. To świat, w którym nikt nie patrzy na wiek ani na akademickie dyplomy. Liczy się tylko wiedza, ona jest podstawą miejsca w hierarchii sieciowej wspólnoty. Zupełnie inaczej niż w realnym świecie, w którym dorośli stosując przemoc symboliczną, a nieraz i fizyczną, pokazują młodym, gdzie jest ich miejsce.
** Źródło: [http://www.polityka.pl/nauka/komputeryiinternet/278207,1,sieciaki.read polityka.pl]
 
 
{{DEFAULTSORT:Bendyk, Edwin}}
16 446

edycji

Menu nawigacyjne