José Saramago: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
kosmetyka
Rad-slaw (dyskusja | edycje)
+15, Podwojenie
Linia 84: Linia 84:


*<P> Słusznie powiadają, że najlepszym strażnikiem winnicy jest strach przed strażnikiem, dlatego też zawsze warto najpierw pokonać strach, a dopiero potem martwić się strażnikiem. </P>
*<P> Słusznie powiadają, że najlepszym strażnikiem winnicy jest strach przed strażnikiem, dlatego też zawsze warto najpierw pokonać strach, a dopiero potem martwić się strażnikiem. </P>

=='' '''Podwojenie''' ''==
''(jeśli nie zaznaczono inaczej cytaty pochodzą z książki ''Podwojenie'' w tłumaczeniu Wojciecha Charchalisa, wyd. Rebis 2005)''

*Tak zwane efekty specjalne są najgorszym wrogiem wyobraźni, tej tajemniczej, enigmatycznej i przebiegłej siły, która tyle się napracowała, pozwoliła ludziom tak wiele wymyślić. (...) Przyznaj, że aby stworzyć te efekty, które tak lekceważysz, także potrzeba wyobraźni, Owszem, ale ich, a nie mojej.
**Źródło: s. 13

*Nauczyciele muszą iść do szkoły dobrze odżywieni, aby móc sprostać ciężkiej pracy sadzenia drzew lub zwykłych krzewów wiedzy na ziemiach w większości przypadków będących raczej jałowym ugorem niż żyznym czarnoziemem.
**Źródło: s. 35-36

*Są w życiu sytuacje, kiedy to jest nam już zupełnie obojętne, czy przegramy o dziesięć czy o sto, chcemy tylko jak najszybciej dowiedzieć się jaka jest ostateczna kwota przegranej, żeby później, o ile to możliwe, nie wracać do niej myślami.
**Źródło: s.115

*Bycie mężczyzną nigdy nie powinno oznaczać, że nie można się zachowywać po rycersku.
**Źródło: s.118

*Rola zdrowego rozsądku w historii waszego [ludzkiego] gatunku nigdy nie wychodziła poza sugerowanie ostrożności i użycia rosołków, szczególnie kiedy głupota już sie objawiła i grozi przejęciem kontroli nad sytuacją.
**Źródło: s. 154

*Nawet absurdalnemu rozumowaniu powinniśmy być wdzięczni, jeśli należy do tych, co w środku gorzkiej nocy przywracają nam odrobinę spokoju.
**Źródło: s. 181

*Nie brak dowodów na to, że im bardziej staramy się strofować naszą wyobraźnię, tym bardziej bawi się ona atakowaniem tych miejsc naszej zbroi, które świadomie czy nieświadomie zostawiliśmy bez osłony.
**Źródło: s. 185

*Słowa to diabelska pułapka, nam sie zdaje, że pozwoliliśmy opuścić naszym ustom tylko to, co nam odpowiada, aż tu nagle pojawia się pomiędzy nimi jakieś niechciane słowo, nie mamy pojęcia, skąd sie wzięło, nie wzywano go i to z jego powodu, a nierzadko mamy później problem z przypomnieniem go sobie, kierunek rozmowy raptownie zmiana kurs, zaczynamy potwierdzać to, czemu wcześniej zaprzeczaliśmy, albo vice versa.
**Źródło: s. 209

*Wrogowie nie rodzą sie z powodu naszej chęci ich posiadania, ale z ich własnego niezłomnego pragnienia posiadania nas.
**Źródło: s. 226

*Poranne pomysły zwykle mają fabryczny defekt, wydaje man się, że oto odkryliśmy perpetuum mobile, a jak tylko się odwrócimy, maszyna się zatrzymuje.
**Źródło: 231-232

*Bywają takie sytuacje, kiedy najgorsze, co sie może zdarzyć, to zostawić sprawy tak, jak są, to powoduje jeszcze większe kłopoty.
**Źródło: s. 259

*Czasem zadajemy sobie pytanie, dlaczego szczęście tak długo zwlekało, dlaczego nie przyszło wcześniej, ale jeśli pojawia nam sie znienacka, jak w tym przypadku, kiedy już na nie nie czekaliśmy, wtedy najprawdopodobniej nie będziemy wiedzieli, co robić, i chodzi nie tyle o wybór pomiędzy śmiechem płaczem, ile o tajemną wewnętrzną trwogę, na myśl, że być może nie zdołamy stanąć na wysokości zadania.
**Źródło: s. 267

*Dusza ludzka jest pudełkiem, z którego zawsze może wyskoczyć pajac strojący miny i wywalający język na brodę, ale zdarzają się sytuacje, kiedy ten sam pajac ogranicza się do patrzenia na nas znad krawędzi pudełka, i widząc, że przypadkiem działamy według tego, co jest sprawiedliwe i szczere, z aprobatą kiwa głową i znika, myśląc, że jeszcze nie do końca jesteśmy straceni.
**Źródło: s. 293

*Świadomość własnej winy rozdziera ranę, z której zawsze wypływać będzie ropa i gówno.
**Źródło: s. 297

*My, istoty ludzkie, nawet jeśli pozostaniemy dalej, jedni bardziej, inni mniej, takimi zwierzętami jak przedtem, mamy jednak w sobie jakieś dobre uczucia, czasem nawet resztkę albo zaczyn szacunku do samych siebie.
**Źródło: s. 299

Wersja z 19:05, 9 lis 2005

José Saramago (ur. 1922), pisarz portugalski, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1998 r.

Baltazar i Blimunda

(jeśli nie zaznaczono inaczej cytaty pochodzą z książki Baltazar i Blimunda w tłumaczeniu Elżbiety Milewskiej, wyd. Poznań 1999)

  • Dużo gorsze od wstydu z tego powodu, że zamiast oczekiwanych Francuzów zjawiły się dorsze, byłoby spodziewać się dorszy i zobaczyć Francuzów.
    • Opis: rozeszła się bowiem wiadomość, że zbliża się armada francuska z zamiarem podbicia kraju (...) ale w końcu armada okazała się flotą wiozącą dorsze.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 59
  • Nigdzie, nikt tego nie napisał, ja twierdzę, że Bóg nie ma lewej ręki, gdyż po jego prawicy, po prawicy, zasiadają wybrańcy, a nigdy się nie wspomina o jego lewicy, ani Pismo Święte, ani Doktorowie Kościoła, po lewicy Boga nikt nie zasiada, jest tam pustka, nicość, nieobecność, a więc Bóg jest jednoręki. Ksiądz głęboko odetchnął i zakończył, Brak mu lewej ręki.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 68
  • Inkwizycja przy każdej okazji zarzuca na świat sieci, które zawsze zapełniają, i w ten szczególny sposób stosuje się do nauki Chrystusa, który polecił Piotrowi, aby stał się rybakiem łowiącym ludzi.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 99
  • [Inkwizycja] ma oczy szeroko otwarte, zamiast wagi gałązkę oliwną, a ponadto jej miecz jest ostry w sytuacjach, gdy tamten [miecz sprawiedliwości] okazuje się tępy i poszczerbiony. Można by pomyśleć, że gałązka jest oznaka pokoju, wszelako jest oczywiste, że to po prostu podpałka przyszłego stosu.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 200
  • Te dwadzieścia tysięcy [robotników] to prawie wyłącznie mężczyźni, nieliczne kobiety skupiły się na obrzeżach tłumu, nie tyle z powodu zwyczaju każącego mężczyznom i kobietom stać po przeciwnych stronach nawy podczas mszy, ale głównie dlatego, że gdyby wmieszały się w tę ciżbę, to może i uszłyby z życiem, ale niechybnie zostałyby, jak to się dziś mówi, zgwałcone, Nie kuś twego Pana i Boga, a jeśli go kusisz, to potem nie uskarżaj, że jesteś przy nadziei.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 244
  • W chwili stworzenia Adam i Ewa umieli tyle samo i nigdzie nie jest powiedziane, że później, po wypędzeniu z raju, archanioł miałby dać im jakąś listę prac męskich i niewieścich, kobiecie powiedział tylko, w bólach rodzić będziesz, ale i to się skończy pewnego dnia.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 247
  • Bo czymże w rzeczywistości jest człowiek, którego człowieczeństwo mierzy się siłą mięśni, otóż jest ucieleśnieniem strachu, boi się, że ta siła okaże się niewystarczająca, by powstrzymać potwora, który go bezlitośnie ciągnie ze sobą.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 275
  • Największa mądrość życiowa polega właśnie na obojętnym przyjmowaniu tego, co zsyłają niebiosa, słońce czy deszcz, byleby nie w nadmiarze, ale nawet i wtedy, bo przecież ani w czasie potopu nie zginęli wszyscy ludzie, ani nie było jeszcze takiej suszy, żeby nie przetrwała choćby jedna trawka lub nadzieja na jej odnalezienie.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 280
  • Każdy dzień jest kawałkiem historii, nikt nie jest w stanie opowiedzieć jej do końca.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 281
  • Nie należy mówić, choćby nie wiem co się stało, gdyż zawsze mogą stać się rzeczy nieprzewidziane, których nie braliśmy pod uwagę.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 285
  • Kostucha bowiem już krążyła wokół jego domu, to podchodziła do drzwi, to znowu się cofała, jakby ją zbijało z tropu milczenie starego, bo jak tu powiedzieć człowiekowi, Chodź ze mną, jeśli ten ani nie odpowiada, ani o nic nie pyta, tylko patrzy, takie spojrzenie może onieśmielać.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 285-286
  • Dopiero kiedy człowiek jest stary, zaczynają dziać się rzeczy przyszłe, stąd też potrafimy wierzyć w rzeczy, w które dawniej wątpiliśmy, a nawet nie wierząc, że tak mogło być, wierzymy, że tak będzie.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 286
  • Każdy ma taki świat jaki widzą jego oczy.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 292
  • Przecież nawet Chrystus faworyzował Piotra i rozpieszczał Jana, choć apostołów było dwunastu. Pewnego dnia okaże się, że Judasz zdradził, gdyż czuł się opuszczony.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 295
  • Nikt z nas nie siedzi przecież w drugim człowieku, skąd więc możemy wiedzieć, co mu chodzi po głowie, przypisujemy po prostu innym własne myśli i później mówimy, Blimunda myślała, Baltazar pomyślał, a to wyłącznie nasze osobiste wrażenia.
    • Źródło: Baltazar i Blimunda, s. 370

Rok śmierci Ricarda Reisa

(jeśli nie zaznaczono inaczej cytaty pochodzą z książki Rok śmierci Ricarda Reisa w tłumaczeniu Wojciecha Charchalisa, wyd. Poznań 2000)

  • Bogów proszę tylko, by sprawili, bym o nic ich prosić nie musiał.
    • Źródło: Rok śmierci Ricarda Reisa, s. 46
  • Jestem żywy, wyszeptał, po czym głośno, dźwięcznie, Jestem żywy, a ponieważ nie było tam nikogo, kto mógłby zaprzeczyć uwierzył.
    • Źródło: Rok śmierci Ricarda Reisa, s. 218

Wszystkie imiona

(jeśli nie zaznaczono inaczej cytaty pochodzą z książki Wszytkie imiona w tłumaczeniu Elżbiety Milewskiej, wyd. Rebis 2003)


  • Ludzki umysł podejmuje na pozór niezrozumiałe decyzje, bedące wynikiem niezwykle szybkich ( niemożliwych do odtworzenia) operacji myślowych.

  • Kiedy mówi się o początkach czegoś, zawsze wspomina się pierwszy dzień, podczas gdy powinna się liczyć pierwsza noc, gdyż to ona warunkuje dzień, gdyby nie noc, panowałaby wieczna noc.

  • Na życie bowiem, podobnie jak na obrazy, należy patrzeć z odległości czterech kroków, nawet jeśli mamy sposobność ich dotknąć, powąchać i posmakować.

  • Niektórzy bowiem twierdzą, iż Pan Bóg, nim wymiesił glinę, z której potem nas ulepił, na czarnej powierzchni pierwszej nocy wyrysował kredą mężczyznę i kobietę i stąd właśnie wywodzi się jedyna pewność, jaką mamy, a mianowicie że byliśmy, jesteśmy i bedziemy prochem, który zatraci się w nocy równie głębokiej jak ta pierwsza

  • Zawsze staramy się pokazywać innym tylko skórę, bo tak naprawdę sami nie wiemy jacy jesteśmy pod spodem.

  • Fotografie są bardzo zwodnicze, dają nam złudzenie, że jesteśmy na nich żywi, a to nieprawda, osoba na którą patrzymy, już nie istnieje i gdyby ona sama mogła nas zobaczyć, to też by siebie w nas nie rozpoznała.

  • Podanie powodów, dla których coś się zrobiło lub czegoś się nie zrobiło, jest bardzo łatwe, bo jeśli nawet ich nie mamy albo są niewystarczające, to je zmyślamy.

  • Opłakiwanie nieznajomej osoby jest wyrazem najwyższego szacunku.

  • Słusznie powiadają, że najlepszym strażnikiem winnicy jest strach przed strażnikiem, dlatego też zawsze warto najpierw pokonać strach, a dopiero potem martwić się strażnikiem.

Podwojenie

(jeśli nie zaznaczono inaczej cytaty pochodzą z książki Podwojenie w tłumaczeniu Wojciecha Charchalisa, wyd. Rebis 2005)

  • Tak zwane efekty specjalne są najgorszym wrogiem wyobraźni, tej tajemniczej, enigmatycznej i przebiegłej siły, która tyle się napracowała, pozwoliła ludziom tak wiele wymyślić. (...) Przyznaj, że aby stworzyć te efekty, które tak lekceważysz, także potrzeba wyobraźni, Owszem, ale ich, a nie mojej.
    • Źródło: s. 13
  • Nauczyciele muszą iść do szkoły dobrze odżywieni, aby móc sprostać ciężkiej pracy sadzenia drzew lub zwykłych krzewów wiedzy na ziemiach w większości przypadków będących raczej jałowym ugorem niż żyznym czarnoziemem.
    • Źródło: s. 35-36
  • Są w życiu sytuacje, kiedy to jest nam już zupełnie obojętne, czy przegramy o dziesięć czy o sto, chcemy tylko jak najszybciej dowiedzieć się jaka jest ostateczna kwota przegranej, żeby później, o ile to możliwe, nie wracać do niej myślami.
    • Źródło: s.115
  • Bycie mężczyzną nigdy nie powinno oznaczać, że nie można się zachowywać po rycersku.
    • Źródło: s.118
  • Rola zdrowego rozsądku w historii waszego [ludzkiego] gatunku nigdy nie wychodziła poza sugerowanie ostrożności i użycia rosołków, szczególnie kiedy głupota już sie objawiła i grozi przejęciem kontroli nad sytuacją.
    • Źródło: s. 154
  • Nawet absurdalnemu rozumowaniu powinniśmy być wdzięczni, jeśli należy do tych, co w środku gorzkiej nocy przywracają nam odrobinę spokoju.
    • Źródło: s. 181
  • Nie brak dowodów na to, że im bardziej staramy się strofować naszą wyobraźnię, tym bardziej bawi się ona atakowaniem tych miejsc naszej zbroi, które świadomie czy nieświadomie zostawiliśmy bez osłony.
    • Źródło: s. 185
  • Słowa to diabelska pułapka, nam sie zdaje, że pozwoliliśmy opuścić naszym ustom tylko to, co nam odpowiada, aż tu nagle pojawia się pomiędzy nimi jakieś niechciane słowo, nie mamy pojęcia, skąd sie wzięło, nie wzywano go i to z jego powodu, a nierzadko mamy później problem z przypomnieniem go sobie, kierunek rozmowy raptownie zmiana kurs, zaczynamy potwierdzać to, czemu wcześniej zaprzeczaliśmy, albo vice versa.
    • Źródło: s. 209
  • Wrogowie nie rodzą sie z powodu naszej chęci ich posiadania, ale z ich własnego niezłomnego pragnienia posiadania nas.
    • Źródło: s. 226
  • Poranne pomysły zwykle mają fabryczny defekt, wydaje man się, że oto odkryliśmy perpetuum mobile, a jak tylko się odwrócimy, maszyna się zatrzymuje.
    • Źródło: 231-232
  • Bywają takie sytuacje, kiedy najgorsze, co sie może zdarzyć, to zostawić sprawy tak, jak są, to powoduje jeszcze większe kłopoty.
    • Źródło: s. 259
  • Czasem zadajemy sobie pytanie, dlaczego szczęście tak długo zwlekało, dlaczego nie przyszło wcześniej, ale jeśli pojawia nam sie znienacka, jak w tym przypadku, kiedy już na nie nie czekaliśmy, wtedy najprawdopodobniej nie będziemy wiedzieli, co robić, i chodzi nie tyle o wybór pomiędzy śmiechem płaczem, ile o tajemną wewnętrzną trwogę, na myśl, że być może nie zdołamy stanąć na wysokości zadania.
    • Źródło: s. 267
  • Dusza ludzka jest pudełkiem, z którego zawsze może wyskoczyć pajac strojący miny i wywalający język na brodę, ale zdarzają się sytuacje, kiedy ten sam pajac ogranicza się do patrzenia na nas znad krawędzi pudełka, i widząc, że przypadkiem działamy według tego, co jest sprawiedliwe i szczere, z aprobatą kiwa głową i znika, myśląc, że jeszcze nie do końca jesteśmy straceni.
    • Źródło: s. 293
  • Świadomość własnej winy rozdziera ranę, z której zawsze wypływać będzie ropa i gówno.
    • Źródło: s. 297
  • My, istoty ludzkie, nawet jeśli pozostaniemy dalej, jedni bardziej, inni mniej, takimi zwierzętami jak przedtem, mamy jednak w sobie jakieś dobre uczucia, czasem nawet resztkę albo zaczyn szacunku do samych siebie.
    • Źródło: s. 299