Richard Glücks

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Richard Glücks (1889–1945) – zbrodniarz hitlerowski, szef tzw. Grupy Urzędów D – Obozy Koncentracyjne (Amtsgruppe D – Konzentrationslager) w strukturach WVHA (Głównego Urzędu Gospodarczo-Administracyjnego SS), której podlegały niemieckie obozy koncentracyjne oraz SS-Gruppenführer.

O Richardzie Glücksie[edytuj]

  • Glücks był typowym urzędnikiem, bez żadnego zrozumienia dla praktycznych zagadnień. Było on przekonany, iż można wszystkim kierować zza biurka. Pracując pod kierownictwem Eickego, był on w obozach prawie niezauważalny, mimo iż od czasu do czasu przyjeżdżał w towarzystwie Eickego do poszczególnych obozów. Nie miało to jednak praktycznego znaczenia, nie widział on niczego i nie nauczył się widzieć. Jako oficer sztabowy Glücks nie miał u Eickego prawie żadnego wpływu, ponieważ ten wszystkie sprawy załatwiał sam, przeważnie z komendantami podczas przeprowadzanych inspekcji obozów. Mimo to Eicke liczył się z nim i w sprawach personalnych Glücks był czynnikiem decydującym, ze szkodą dla obsady sztabów komendantur. Różni komendanci kilkakrotnie próbowali unieszkodliwić Glücksa, jednakże jego pozycja u Eickego była nie do podważenia.
    • Autor: Rudolf Höß, Autobiografia Rudolfa Hössa komendanta Auschwitz, tłum. Wiesław Grzymski, Wydawnictwo Mireki, s. 186.