Miara według miary

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Miara według miary (bułg. Мера според мера) – bułgarski dramat filmowy z 1981 roku w reżyserii Georgiego Djułgerowa i z jego scenariuszem.

O filmie[edytuj]

  • Film jest pierwszą częścią trzyczęściowego widowiska o losach uczestników powstania Macedończyków przeciwko Turkom w latach 1901–1903. (…) Twórcy (…) ówczesne wydarzenia pokazują oczami zwykłego wieśniaka, Tanasa, który poprzez banalne, trywialne, a czasami tragikomiczne wydarzenia dojrzewa, a następnie przyłącza się do powstańców.
    • Autor: Mirosław Winiarczyk, Na ekranach kin: Miara według miary, „Razem. Ilustrowany Tygodnik Młodzieży” nr 27 (302), 24 października 1982.
  • Osobliwością filmu jest to, że poprzez pryzmat osobowości bohatera oglądamy nie tylko wypadki historyczne, reżyser stara się tak odtworzyć tło obyczajowe, postacie, dynamikę wydarzeń, aby mieściło się to wszystko w świecie i wyobraźni Tanasa. Dlatego mamy tu wiele obrazów paradokumentalnych (…), które stanowią tło, na którym rozgrywa się akcja fabularna. Ta zaś z kolei sfilmowana została bardzo ekspresyjnie, w poetyce ruchliwej fotografii i ostrego montażu. Sukces reżysera polega na tym, że potrafił te dwie poetyki połączyć w integralną całość.
    • Autor: Mirosław Winiarczyk, Na ekranach kin: Miara według miary, „Razem. Ilustrowany Tygodnik Młodzieży” nr 27 (302), 24 października 1982.