Maciej Świeszewski
Wygląd
Maciej Świeszewski (ur. 1950) – polski malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
- Każda abstrakcja jest formą ucieczki
- Źródło: Rzeczpospolita
- Problem malarstwa, jeżeli takowy istnieje, tkwi w ludziach, którym wydaje się, że uprawiają malarstwo.
- Zobacz też: malarstwo
O Macieju Świeszewskim
[edytuj]- Obrazy Macieja Świeszewskiego należą do tej samej wielkiej tradycji teatru śmierci, do której należały najstraszliwsze przedstawienia średniowiecza i baroku, a także symboliczne dzieła Böcklina. Dokonuje się w tych obszarach dramatyczne, paradoksalne spotkanie pustki z natłokiem emblematów rozpadu i zniszczenia.
- Autor: Zbigniew Mikołejko
- Źródło: "Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa", słowo/obraz terytoria, 2001
- Bez względu na różnice technik i formatów, już pierwszy kontakt z pracami Macieja Świeszewskiego pozwala wyodrębnić wśród nich dwa, zasadniczo różne sposoby kompozycji. Wędrując od "Umarłej klasy", przez "Klatkę", "Czerwony autobus", "Statek szaleńców" aż do "Kuszenia świętego Antoniego", doświadczamy niezwykłej mnogości postaci, których istnienie - jak gdyby stłoczone i pomnożone - nawiązuje do wielkiej tradycji Boscha. Inaczej w niektórych "Ukrzyżowaniach", podobnie jak w cyklach "Ecce Homo" i "Syzyf": tutaj uwaga artysty skupia się na jednej, symbolicznej postaci, potraktowanej z silną, dynamiczną ekspresją.
- Autor: Paweł Huelle
- Źródło: "Tratwa Szaleńców...", Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 2004
- Język artysty jest intensywny. Od pierwszych słów porywa oglądającego w podróż przez krzywizny, linie proste, figury geometryczne i inne formy, które kształtem przypominają organizmy żywe czy jakieś byty zwierzęce z nieznanej planety. Formy, które mogą się także jawić jako machina myśli, psychiki, skomplikowanej maszynerii wewnętrznej natury rzeczy, a które tym z nas, którzy obeznani są choć trochę z literaturą, łatwo skojarzą się z narzędziami tortur rodem z Kafki. W te oto labirynty przygody wkracza widz, gdy stanie przed dziełem i zechce podążyć za linią.
- Autor: Demosthenes Davvetas
- Źródło: "Serce uniwersalnego umysłu", Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, 2017