Małgorzata Jacyno
Wygląd
Małgorzata Jacyno – polska socjolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego.
- Serial Zagubieni podobał mi się, ponieważ to jest jeszcze produkcja postmodernistyczna. A produkcja postmodernistyczna się wyczerpała, bo w ogóle postmodernizm upadł. Serial Zagubieni był dosłowną ilustracją tego wszystkiego, co przypisuje się późnemu kapitalizmowi. Był ilustracją zwielokrotnionej ontologii. Świata, który ma wielopiętrową, fakturową ontologię. Tu przestaje się zadawać pytania, które wydają się charakterystyczne dla realizmu (typu kto zabił, jaka była sekwencja wydarzeń, jakie było następstwo wydarzeń). Tu zadaje się pytania o to, w którym świecie się to zdarzyło. To jest serial, który kończy postmodernizm. To taki ostatni akord, piękny skądinąd. Ten serial dobrze oddaje przekonanie, które skądinąd do dzisiaj jest w pewien sposób aktualne, że dzięki technologii żyjemy w jakiejś innej rzeczywistości.
- Źródło: Blokowanie wyobraźni na życzenie – realizm kapitalistyczny seriali, audycja Godzina filozofów w radiu Tok FM, 25 czerwca 2019.
- Zobacz też: Zagubieni
- Swoje życie, swoją obecność musimy dzielić na różne rzeczywistości. Na tę prawdziwą rzeczywistość i na rzeczywistość wirtualną. Dlatego powiedziałam, że [serial Zagubieni] to jest taki kończący postmodernizm akord, bo współczesne realizacje mówią o innym świecie. O świecie, w którym życie staje się coraz bardziej biologiczne. To jest zasadnicza zmiana. W świecie postmodernistycznym produkcja przemysłowa i kulturowa to jest coś, co należy traktować jako rzeczywistość, która jest niejako obok naszej rzeczywistości, jest lustrem, jest w jakiś sposób odseparowana od nas i coś nam pokazuje, może wykrzywiać, zakrzywiać, nie mówić całej prawdy. Obecnie panuje realizm kapitalistyczny, gdzie produkcja kulturowa jest częścią systemu kapitalistycznego i pełni w tym systemie określoną funkcję, rolę.