Luis Carrero Blanco

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Luisa Carrero Blanco

Luis Carrero Blanco (1904–1973) – hiszpański polityk i admirał, członek Falangi, premier Hiszpanii od czerwca do grudnia 1973.

O Luisie Carrero Blanco[edytuj]

  • Śmierć Carrera Blanco wstrząsnęła nieco reżimem, ponieważ Carrero Blanco był człowiekiem, do którego obowiązków należało zapewnienie jego ciągłości poprzez nadawanie uprawnień. Jednak rzeczywistość nie zmieniła się z powodu jego śmierci. Istotnie, nastał [Carlos] Arias Navarro, który robi to samo, a dodatkowo wydaje ustawy przeciwko terroryzmowi. Nie popieram zamachów właśnie dlatego; dlatego że później przychodzi inny, który aresztuje i rozstrzeliwuje. Ale śmierć Carrera Blanco podniosła morale Hiszpanów, odpowie pani. Cóż, to prawda, naród go nie opłakiwał. W niektórych wypadkach nawet świętował. Dla mnie jednak problem nie polega na zapewnieniu sobie powodów do zadowolenia. Polega na tym, by obalić dyktaturę.
    • Autor: Santiago Carrillo
    • Opis: z wywiadu udzielonego Orianie Fallaci w październiku 1975 w Rzymie.
    • Źródło: Oriana Fallaci, Wywiad z historią, tłum. Agnieszka Czepnik, Anna Osmólska-Mętrak, Joanna Ugniewska, wyd. Sfery, Warszawa 2012, ISBN 9788377990391, s. 594.