Krzysztof Habich

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Habich (1947 - 2013) – polski przedsiębiorca. W 1997 roku był na 55 miejscu Listy 100 Najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”.

Ostatnich gryzą psy (1996)[edytuj]

(wyd. Hobby, Warszawa)

  • Bardzo łatwo zauważyć prostą zależność: im kraj bogatszy, tym mniejsza część jego mieszkańców jest w stanie wyżywić resztę.
  • Wpływy z VAT stanowią główne źródło zasilania budżetu, prawie co druga złotówka, trafiająca do kasy państwa pochodzi właśnie z podatku od towarów i usług. Warto zastanowić się też, ile kosztuje zdobywanie tych złotówek, czyli – jakie są koszty pozyskania VAT. Okazuje się jednak, że nie ma na ten temat żadnych informacji! Raz tylko wiceminister finansów powiedział, że podatek VAT nie może wynosić 7%, ponieważ nie wystarczyłoby to na pokrycie kosztów ściągalności!
    Jest to szalenie istotna informacja. Oznacza ona bowiem, że nakładając na towary i usługi 7% podatku – rząd tak naprawdę nie otrzymuje nic – jeszcze dokłada do tego interesu. Całe społeczeństwo, zostawiając w sklepach o 7% więcej pieniędzy, nie przyczynia się wcale do poprawienia ciężkiej doli emerytów, nauczycieli czy pielęgniarek, ponieważ oni z tej powszechnej „zrzutki” nie otrzymają ani grosza! Cały podatek idzie bowiem na utrzymanie tych, którzy zajmują się jego wyliczaniem, ściąganiem, kontrolowaniem, itp. Nareszcie mamy bardzo ogólny szacunek, jak potwornie drogo nas ten aparat kosztuje.