Kamala Nehru

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamala Nehru

Kamala Kaul Nehru (1899-1936) - indyjska działaczka niepodległościowa, żona Jawaharlala, matka Indiry, babka Sanjaya i Rajiva (żona, matka i babka trojga premierów Indii).

O Kamali Nehru[edytuj]

  • Kamala otrzymała wykształcenie typowe dla hinduskiej dziewczyny z dobrego domu; oznaczało to przede wszystkim nauki religijne, przekazujące dziewczętom tysiące pobożnych zwyczajów i obyczajów, także z pogranicza magii. Jak dziewczyna o takim pochodzeniu mogła zaadaptować się w nowoczesnym, oświeconym środowisku Nehru? Kamala już jako narzeczona doznała upokorzeń ze strony guwernantek swych przyszłych szwagierek, od których musiała pobierać nauki. W domu Motilali była traktowana jak piąte koło u wozu. Jawaharlal nie obchodził się z nią źle, ponieważ byłoby to sprzeczne z jego moralnymi i cywilizacyjnymi zasadami. Nie miał również skłonności do hipokryzji. Teściowa i szwagierki nie pozwalały jej na najmniejszy sprzeciw. Jedynie teść, Motilal, okazywał coś w rodzaju przepojonej współczuciem uprzejmości. Kiedy jednak Kamala, będąc w ciąży, poprosiła o zgodę, żeby, jak to było w zwyczaju, mogła rodzić w domu swoich rodziców, Motilal odrzucił tę myśl: dziecko Jawaharlala może się urodzić tylko w domu Nehru.
  • Kamala Kaul właśnie skończyła szesnaście lat; pochodzi z bogatej hinduskiej rodziny. Nie grzeszy urodą. Jest dość pulchna. Górną wargę pokrywa nieco zbyt gęsty meszek. Wygląda na starszą niż jest w istocie, nawet na starszą od męża. On jest pięknym, zgrabnym, mądrym, bardzo wykształconym mężczyzną. Ona kocha go i podziwia, stara się do niego dostosować.
  • Widziałam, jak nieustannie zadawano jej ból. I poprzysięgłam, że nie pozwolę zadawać sobie bólu.