Israel Tonge

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Israel Tonge (1621-1680) - angielski teolog i duchowny anglikański, gorliwy głosiciel tzw. spisku papistów, współpracujący z Tytusem Oatesem.

O Israelu Tonge'u[edytuj]

  • Do zamachu wprawdzie nie doszło, mimo to wieczorem z podobnymi wieściami pojawił się u króla znany ze swych dziwactw duchowny anglikański Israel Tonge. Przedstawił on przerażającą wizję tajnego sprzysiężenia, którego sprężyną są jezuici, katolicy angielscy i król Francji, Ludwik XIV. Według Tonge'a po zamordowaniu Karola Francuzi zamierzają dokonać inwazji Wysp. Na królu opowieść ta nie wywarła wrażenia, tym bardziej że fanatyczny antyjezuityzm Tonge'a był w Londynie tajemnicą publiczną. Graniczył przy tym z jawnym szaleństwem - Tonge głosił wszem i wobec, że miewa sny prorocze; głównym bohaterem tych wizji był oczywiście wspomniany zakon. Jezuici czynili w nich wszelkie możliwe zło - planowali zamachy na życie niewinnych i protestantów, święcili sztylety, którymi miano mordować ludzi prawych i czcigodnych, palili Londyn i w ogóle dokładali wszelkich starań, by do żywego dopiec "protestanckim psom". Były to rzecz jasna oczywiste brednie, Tonge przedstawiał je jednak słuchaczom w sposób nad wyraz sugestywny i miły dla ucha każdego wroga Kościoła katolickiego.
    • Autor: Geoffrey Regan, Historyczne błędy, skandale i ciekawostki, wyd. Klub Dla Ciebie (KDC), Warszawa 2005, ISBN 83-7404-106-4, tłum. Marek Urbański, s. 93.