Feliks Selmanowicz
Wygląd

Feliks Selmanowicz, ps. „Zagończyk”
Feliks Selmanowicz, ps. „Zagończyk” (1904–1946) – polski naczelnik II rejonu IV Okręgu Trockiego oraz dowódca drużyny Milicji Ludowej Pasa Neutralnego, sierżant Korpusu Ochrony Pogranicza, partyzant 3 Wileńskiej Brygady AK, zastępca dowódcy plutonu 5 Wileńskiej Brygady AK, dowódca 2 kompanii 4 Wileńskiej Brygady AK. 28 sierpnia 2016 awansowany pośmiertnie do stopnia podpułkownika.
- Niech żyje Polska!
- Opis: ostatnie słowa przed egzekucją w komunistycznym więzieniu.
- Źródło: Krzysztof Wójcik, Inka wyklęta, tygodnikpowszechny.pl, 23 sierpnia 2014.
- No tak, jednak nie skorzystano z prawa łaski…
- Opis: przed egzekucją.
- Źródło: 7. Wyrok, egzekucja, pamięć, ipn.gov.pl
- Ty, Najdroższy Synu! Kreślę tych ostatnich parę słów i żegnam się, aż do zobaczenia się na tamtym świecie, bo za chwilę odchodzę do Boga. Jestem skazany na śmierć i wyrok za chwilę będzie wykonany. Bądź dobrym Polakiem. Kochaj Polskę. Bądź posłuszny starszym. Słuchaj swoich opiekunów i bądź posłuszny matce. Tyle, co mogę w tych parę słowach skreślić do Ciebie. Odchodzę w zaświaty. To, co pozostawiam na tym świecie najdroższego, to Polskę i Ciebie. Najdroższy. Przeproś matkę, [niech] mi ona daruje za wszystko. Całuję Was wszystkich już raz ostatni.
- Opis: list do syna, na krótko przed egzekucją.
- Źródło: Krzysztof Wójcik, Inka wyklęta, tygodnikpowszechny.pl, 23 sierpnia 2014.
O Feliksie Selmanowiczu
[edytuj]- I „Inka”, i „Zagończyk” byli wielkimi bohaterami, osobami niezwykłymi. Osobami niezwykłymi, które wpisały się w historię tego, co w naszych dziejach najpiękniejsze i najważniejsze, w historię polskiej wolności. Walki o wolność także wtedy, kiedy wydawało się, że nie było żadnych szans.
- Autor: Jarosław Kaczyński
- Źródło: Jarosław Kaczyński: "I 'Inka', i 'Zagończyk' byli wielkimi bohaterami, osobami niezwykłymi", wpolityce.pl, 28 sierpnia 2016.
- Niektórzy mówią o „Zagończyku”, urodzony żołnierz.
- Autor: Andrzej Duda
- Źródło: Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystości pogrzebowych „Inki” i „Zagończyka”, prezydent.pl, 28 sierpnia 2016.
- On ruszył do walki mając 15 lat, za Polskę, po to, żeby istniała.
- Autor: Andrzej Duda
- Źródło: Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystości pogrzebowych „Inki” i „Zagończyka”, prezydent.pl, 28 sierpnia 2016.
- Oni nie doczekali wolnej Polski, ale ideały „Solidarności”, wolności i demokracji nosili w sercach na długo przed rokiem 1980. I za nie zginęli. „Inka” i „Zagończyk” zasługują na naszą wieczną pamięć.
- Autor: Mateusz Morawiecki
- Źródło: Premier złożył kwiaty na grobach „Inki” i „Zagończyka”, dzieje.pl, 1 września 2020.
- Twarz „Zagończyka” zamknięta pozornie na emocje, napięta w wyrażanej mimice, jeszcze na tym świecie, duszą już przy jego bramach.
- Autor: ks. Marian Prusak, obecny przy egzekucji „Zagończyka” i „Inki”.
- Źródło: 7. Wyrok, egzekucja, pamięć, ipn.gov.pl