Erwin Kruk

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erwin Kruk

Erwin Kruk (1941–2017) – polski pisarz, poeta i dziennikarz, senator I kadencji (1989–1991). Zasadniczą część swojej twórczości pisarskiej poświęcił tematyce mazurskiej.

O Erwinie Kruku[edytuj]

  • Gdy zostałem wyrzucony z pracy w redakcji w 1988 roku za udział w strajku w Hucie im. Lenina i odmowę współpracy z SB, Erwin Kruk zaprowadził mnie do redakcji „Posłańca Warmińskiego”, pisma kurii biskupiej w Olsztynie, prosząc o przyjęcie mnie do pracy. Niejako odstąpił mi swoje miejsce w tej redakcji, która przytulała wyrzuconych przez komunistów z pracy dziennikarzy. Dodam, że Erwin Kruk sam był w latach 80. bez pracy i klepał biedę.
  • Nikt wcześniej, ani później nie pisał takim językiem o sprawach Mazurów jak Erwin Kruk. Słowa z młodzieńczego tomu wierszy dyskwalifikowały zapisane stosy propagandowej twórczości koleżanek i kolegów po piórze. Już w debiutanckim tomiku mazurski poeta obwieścił światu, że chce wystąpić w imieniu tych współbraci, którzy nie mogą przemawiać, których zabrakło wśród żywych. Później, w jednym z wywiadów, powie że wziął na siebie „garb mazurski”. I dźwiga go po dziś dzień. Dźwiga z godnością.