Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro – bazylika mniejsza, największy kościół na świecie i najwyższa świątynia w Afryce. Znajduje się w Jamusukro, administracyjnej stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej.

  • Papież zgadza się przyjąć ten nietypowy „podarunek” jako jeden z elementów realizacji misji pokojowej Kościoła w świecie i od początku zawierza go Matce Bożej Królowej Pokoju. Ona z kolei ciągłą swoją obecnością przypomina, że losy ludności tego państwa zostały Jej powierzone przez pierwszych misjonarzy, których dzieło doczekało się rozwoju i kontynuacji.
  • Przez bazylikę przewijają się wyznawcy różnych religii, a także niewierzący. Bywają muzułmanie, protestanci różnych orientacji, Żydzi, animiści i inni. Wymaga to od nas szczególnej delikatności i kultury, by nie urazić ich uczuć religijnych, ale także by prowadzić rozmowy we właściwym Kościołowi klimacie. Dla wielu wyznawców innych religii rozmowy z nami były ich pierwszym w życiu kontaktem z księżmi. Jest to niesłychanie zobowiązujące. Trzeba też pamiętać, że są to ludzie wykształceni i obyci w świecie. (…) Witając jakąś grupę, zwłaszcza niechrześcijan, mówimy, że bazylika jest miejscem modlitwy i kontemplacji katolików. Jej podstawowym przesłaniem jest to, by ludzie żyli w miłości, pokoju i przyjaźni.