Arthur Liebehenschel

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arthur Liebehenschel (1901–1948) – SS-Obersturmbannführer, zbrodniarz wojenny, komendant hitlerowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Majdanek w latach 1943–1944.

O Arthurze Liebehenschelu[edytuj]

  • Główne argumenty w obronie Liebehenschela stanowiły zeznania świadków, byłych więźniów Auschwitz. Było to dość wyjątkowe, zazwyczaj bowiem więźniowie byli świadkami oskarżenia. W swoich zeznaniach określali tymczasem Liebehenschela m.in. w ten sposób: „Był lubiany przez więźniów. SS-owcy nienawidzili go. Cieszył się dobrą opinią jako sprawiedliwy i łagodny człowiek”. Świetna mowa obrończa nie wpłynęła jednak na wyrok. Wobec ogromu zbrodni popełnionych w Auschwitz rządy Arthura Liebehenschela były „mniejszym złem”, ale nadal złem. „Złem doskonałym” były rządy Rudolfa Hößa.
    • Autor: Joanna Lubecka, Kat, który kochał dzieci, „Pamięć.pl” nr 1 (34)/2015, s. 33.
  • Wtedy, w listopadzie 1943 roku, do obozu przyszedł nowy komendant [Liebehenschel] – ale to określenie nie jest wystarczające. Wtedy przyszedł człowiek – po prostu człowiek (…). Z chwilą jego przybycia (…) zmieniły sie radykalnie stosunki w obozie. On zniósł krematorium (…), zniósł karę śmierci, zniósł wysyłanie na gaz (…). On zniósł kapo – więźniów, przestępców, którzy byli plagą całego obozu. On to wreszcie ułaskawił i uwolnił ludzi skazanych na śmierć na bloku 11.
    • Autor: mecenas Mieczysław Kossek, jeden z jego adwokatów
    • Źródło: Joanna Lubecka, Kat, który kochał dzieci, „Pamięć.pl” nr 1 (34)/2015, s. 33.