Adam Traczyk

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adam Traczyk

Adam Traczyk (ur. 1987) – polski działacz społeczny, prezes think-tanku Global.Lab, komentator polityczny.

  • (…) Biały Dom miał mieć wątpliwości, czy decyzja Teheranu o zestrzeleniu drona zapadła na najwyższym szczeblu. Jeśli rzeczywiście takie były motywacje Trumpa, to nie tylko wykazałby się on większą trzeźwością umysłu, ale i dużo większym szacunkiem dla ludzkiego życia niż politycy głównego nurtu republikańskiego, jak np. senatorowie Lindsey Graham czy Tom Cotton, od dłuższego czasu nawołujący do ataku na Iran.
  • Choć zakrawa to na kiepski żart, reagując na chemiczny atak reżimu Asada prezydent Trump wraz z Emmanuelem Macronem i Theresą May stanął w obronie wartości i podtrzymania „cywilizowanych” zasad gry.
  • Często narzekamy, że nasi zagraniczni partnerzy nie rozumieją naszej polityki i leżących u jej podstaw motywacji. Tymczasem robimy zaskakująco mało, a jak robimy – to niebywale nieudolnie, aby ten stan zmienić. Zaniedbana strona internetowa przedstawicielstwa przy ONZ jest tego drobnym, ale symbolicznym przykładem.
  • Goszczenie prezydenta Rosji, kraju objętego unijnymi sankcjami, w ramach prywatnej uroczystości przez urzędującą minister spraw zagranicznych państwa, które dopiero co objęło prezydencję w Radzie Europejskiej, z pewnością jest wydarzeniem wyjątkowym i bulwersującym.
  • Porządek międzynarodowy przechodzi fundamentalne zmiany. Kończy się hegemonia Zachodu, ale jeszcze nie wiemy, jak będzie wyglądał świat postzachodni. Do tej dużej niepewności dochodzi nasza mała, regionalna niepewność. Nasze członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa, mimo wszystkich wad ONZ, sprawi, że będziemy bliżej tych przemian. Dlatego warto, żeby dyskusja o Polsce w RB ONZ i o roli Polski na świecie nie utknęła na poziomie dowcipów o San Escobar.