Stanisław Kłodziński

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Stanisław Kłodziński (1918–1990) – polski lekarz, działacz społeczny, dokumentalista, więzień hitlerowskich obozów koncentracyjnych w Auschwitz-Birkenau i Mauthausen-Gusen, świadek w procesach hitlerowskich oprawców wojennych.

Wkład polskiej służby zdrowia w ratowanie życia więźniów w obozie koncentracyjnym Oświęcim (1961)[edytuj]

  • (...) szpital [obozowy w Auschwitz] świadomie na każdym kroku starał się łamać plany SS, a zadawane ciosy łagodził, stępiał i umniejszał w skutkach. (...) Istniały pozytywne powiązania szpitala z kuchnią obozową, warsztatami, więźniami z oddziału politycznego, oddziałem zatrudnienia, a nawet blokiem 11. – blokiem śmierci. Powiązania te sięgały dalej – na Brzezinkę, z obozem męskim, kobiecym, cygańskim, Buna i na podobozy. (...) Precyzja tych machinacji (...) musiała być wielka, bo wykrycie przez SS jakichkolwiek jej śladów skończyłoby się bunkrem i ścianą śmierci.(...) Nie odbyło się to naturalnie bez wsyp i śmiertelnych wypadków.
    • Źródło: „Przegląd Lekarski – Oświęcim”, nr 1a, 1961, s. 56.
  • (...) wśród mogił polskich lekarzy rozsianych po całym świecie największe skupisko spopielonych prochów stanowią bagniste pola obozu koncentracyjnego Auschwitz.
    • Źródło: „Przegląd Lekarski – Oświęcim”, nr 1a, 1961, s. 55.
    • Zobacz też: Auschwitz-Birkenau