Jean-Baptiste Colbert de Torcy

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jean-Baptiste Colbert de Torcy

Jean-Baptiste Colbert de Torcy (1665–1746) – francuski polityk.

  • Sztuka pobierania podatków porównywać można do skubania gęsi: należy wyrwać z niej jak najwięcej piór przy jak najmniejszym syczeniu ptaka.
  • To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

O Jeanie-Baptiste Colbercie de Torcy[edytuj]

  • Ponieważ Colbert nie wierzył w istnienie prawa podaży i popytu, wprowadził swoje własne prawo, zwane popularnie "prawem zbója", które niezadługo dało początek gigantycznej inflacji i zwyżce cen. Nałożył on też na każdą rodzinę obowiązek posiadania dziesięciorga dzieci, aby - kiedy już dorosną - mogły udać się do Niderlandów i tam dać się zabić. W rezultacie we Francji rodziło się tak wiele dzieci, że dziś - zapewne dla odreagowania - Francuzi nie mają ich prawie wcale. Po śmierci Colberta Ludwik XIV poszedł wytyczoną przezeń drogą i uchylił edykt nantejski, zmuszając tym samym do emigracji wszystkich wykwalifikowanych rzemieślników i kładąc solidne podwaliny pod Wielką Rewolucję Francuską.
    • Autor: Will Cuppy, Życie i upadek prawie wszystkich, Wydawnictwo Książkowe "Twój Styl", Warszawa, 2005, tłum. i wstęp Wojciech Tyszka, ISBN 83-7163-409-9, s. 145.