Jacek Prusak

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Jacek Prusak (ur. 1971) – polski ksiądz katolicki, jezuita, teolog, psychoterapeuta, redaktor i publicysta „Tygodnika Powszechnego”.

  • Bywa, że w konfesjonale penitenci skarżą się na to, iż są zaniedbywani seksualnie przez partnerów. (…) Nie istnieje żadne przykazanie usprawiedliwiające „anoreksję erotyczną”. Źródłem pożądania seksualnego jest świat wewnętrzny, jego siłą jest wyobraźnia, jego celem rozkosz. (…) Jako ksiądz mogę polecić lekturę Pieśni nad pieśniami. Pokazuje ona, jak twórczo wykorzystać zapach, liryczne słowa, taniec czy randki na „warsztatach we dwoje”. Na pożegnanie i na „zachętę” przytaczam słowa: „Jedzcież przyjaciele, pijcie, upajajcie się (miłością), najdrożsi!” (Pnp 5,1). Reszta jest waszą sprawą i nie mieszajcie do tego Boga, tylko Mu zawierzcie.
  • Głosuję nie z motywacji religijnej, to dla mnie obowiązek obywatelski. Przyszłość Polski jest dla mnie ważna, a moim głosem na nią wpływam. Z poprzednich wyborów pamiętam, że wielu moich znajomych, którzy wcześniej nie głosowali, jednak poszło głosować. Oni i im podobni naprawdę zrobili różnicę. Zachęcam do głosowania, bo nikt za ciebie głosu nie odda.
  • Obraz Jezusa, „który niczego nie wymaga, nikogo nie gani, przyjmuje wszystkich i wszystko, który we wszystkim mówi nam «tak»”, nie jest zgodny z ewangelicznym rozumieniem Jego miłosierdzia. Z drugiej strony, w sporach z faryzeuszami i fałszywą pobożnością Jezus zawsze podkreślał, że najważniejsza jest „czystość serca”. Może to powinno być wyznacznikiem naszego spojrzenia na osoby homoseksualne? Ocenia nas sumienie, a nie krocze. Podpowiada nam to serce i Ewangelia.
  • Przyjęcie do Kościoła Katolickiego biskupów – zwierzchników lefebrystów – oznacza, że Bractwo może umrzeć „śmiercią naturalną”. Lefebryści stracą bowiem biskupów, którzy mogliby ustanowić następców. A z kolei bez biskupów nie będą mogli w sposób ważny wyświęcać kolejnych księży. Czy taka była strategia postępowania Watykanu? Czy w drodze do jedności nie popełniono błędów?
  • Tak, uważam że w szkołach powinno się mówić o środkach antykoncepcyjnych. (…) Przecież informacja o tym, jak się zabezpieczać, nie równa się promowaniu swobody seksualnej czy wczesnego współżycia z zabezpieczeniem jako stylu życia. A gdy tej informacji brakuje, kwitnie ignorancja, z której bierze się najwięcej tragedii.
  • W związku ze sprawą 14-letniej Agaty, którą żyje teraz cała Polska, w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” („Szkoła musi uczyć o antykoncepcji”, „GW”, 14–15 czerwca 2008) stwierdziłem, że jednym ze sposobów przeciwdziałania niechcianym ciążom i nieodpowiedzialnej inicjacji seksualnej wśród nastolatków jest wprowadzenie do szkół edukacji seksualnej uwzględniającej również wiedzę o metodach antykoncepcji.
    • Źródło: „Tygodnik Powszechny” nr 25 [3076], 22 czerwca 2008