Immanuel Wallerstein

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Immanuel Wallerstein (2008)

Immanuel Maurice Wallerstein (1930–2019) – amerykański socjolog, historyk i ekonomista.

  • Jesteśmy obecnie świadkami swego rodzaju geopolitycznego paraliżu, który powoduje, że Stany Zjednoczone nie mogą swobodnie rozdawać kart, a jednocześnie nikt inny nie jest w stanie przejąć inicjatywy. Ów impas jest szansą dla ruchów społecznych, ponieważ bez względu na okoliczności USA tylko do pewnego stopnia są w stanie hamować ich działania.
  • Patrząc globalnie, te stosunki byłyby mniej więcej takie: 1 proc. najbogatszych, 19 proc. tych, którzy mają wystarczająco dużo, by móc pozostać politycznie obojętnymi – czyli ci, którzy kupują i kontrolują pozostałe 80 proc. Nie zapominajmy, że funkcjonują oni również jako pewien model do naśladowania dla 80 proc., którym to obiecuje się, że jeśli uczynią X, Y lub Z, to będą mogli dołączyć do owych 19 proc. To wszystko jakoś działało, ale tylko do pewnego momentu.
  • Problem polega na tym, że „oficjalny” opis tego, czym jest kapitalizm, jest od samego początku błędny. Zakłada on, że kapitalizm opiera się na wolnym rynku, gdzie wszystkie środki produkcji są wolne – ziemia, praca, towary i kapitał. Nigdy tak naprawdę nie były one wolne – ruch kapitału był wolny najdłużej, towary tylko w bardzo ograniczonych okresach (i nigdy w całości), praca właściwie nigdy, tak samo ziemia… To jest fantazja.
  • Przede wszystkim, to nie zrewoltowani proletariusze obalą system, ale raczej sami kapitaliści, którzy nie będą chcieli dalszego istnienia kapitalizmu – już nie będą w stanie generować satysfakcjonujących zysków i w związku z tym zaczną poszukiwać alternatyw.