Hipodrom

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Ruiny Hipodromu na XVI-wiecznej rycinie

Hipodrom – niezachowana budowla bizantyjska, przeznaczona jako miejsce wyścigów dla koni i rydwanów, obecnie plac w Stambule.

  • W Konstantynopolu jedynym miejscem, gdzie milkły wszelkie dyskusje na tematy religijne, był hipodrom, gigantyczna półkolista budowla, mieszcząca niemal sto tysięcy miejsc siedzących, cel pielgrzymek ludności, zarówno [stronnictw] Błękitnych, jak i Zielonych. Tu można się było do woli wyładować, wykrzyczeć, szaleć ze szczęścia, kiedy zwyciężał gladiator, na którego się stawiało lub też, gdy przegrał, w rozpaczy opuścić cyrk. Z czasem walki w hipodromie stały się widowiskiem przekraczającym wszelkie wyobrażenia. O ile w Rzymie Cezarów chleb oraz igrzyska jako rozrywka dla ludu były sposobem na odwrócenie uwagi społeczeństwa od trudnych politycznych kwestii, to fascynacja wyścigami powozów na hipodromie w Konstantynopolu nie była od niczego zależna, była światem samym w sobie. Żaden cesarz nie odważyłby się jej zakazać, ponieważ pozbawiłby lud najwspanialszej rozrywki i naraził się na wściekłość prostych ludzi.
    • Autorka: Sigrid Maria Grössing, Kobiety za kulisami historii, tłum. Barbara i Daniel Lulińscy, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2002, ISBN 8311095914, s. 20.