Heroina

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Flakonik z heroiną
"Przybory" narkomana (heroinowego)

Heroina – organiczny związek chemiczny, półsyntetyczny opioid, acetylowa pochodna morfiny, po raz pierwszy zsyntetyzowana w 1874.

  • Etanol, czyli alkohol, może być toksyczny już w małych dawkach. Natomiast czysta heroina albo kokaina często nie pociąga za sobą praktycznie żadnych negatywnych skutków ubocznych, jeśli dawka była w porządku. Kokaina czy heroina są niebezpieczne z powodu dodawanych do nich domieszek oraz z powodu stylu życia ćpunów. Ale te zagrożenia powodowane są właśnie przez nielegalny charakter tych substancji. „Koks” kupowany na ulicy zawiera często nie więcej niż 5–10 proc. czystej kokainy.
    • Autor: Christian Ratsch
    • Źródło: rozmowa Guido Mingelsa, Grzybki nie kłamią, „Der Spiegel”, tłum. „Forum”, 21 czerwca 2013.
    • Zobacz też: alkohol
  • Heroina sprawia, że narkomani czują się dobrze, gdy wstrzykują ją sobie w żyłę, lecz cały czas zatruwa ich ciała i umysł.
  • Kilogram heroiny uzyskuje się w procesie acetylowania dziesięciu kilogramów morfiny, a tę ze stu kilogramów opium, czyli soku (…) maku lekarskiego. Za jeden kilogram tego soku afgański chłop dostaje od handlarza dziesięć dolarów albo równowartość w mące lub zbożu. Sok przerabiany jest na heroinę już w Afganistanie. Przy granicy z Pakistanem kilogram dobrej hanki, bo tak w Azji Środkowej i Rosji nazywają heroinę, można kupić za średnio 1100 dolarów. Na granicy z Tadżykistanem, ale jeszcze po afgańskiej stronie, cena wynosi 1800 dolarów, ale sto metrów dalej, po drugiej stronie granicznej rzeki Piandży, cena wzrasta o jeden tysiąc. 728 kilometrów dalej na północ, na końcu trapy w Osz, cena wynosi już 10–13 tysięcy dolarów. (…) Ten sam kilogram heroiny wart jest (…) w Moskwie 80–100 tysięcy, jeśli opchniesz hurtem, ale jeśli podzielisz na działki i sprzedasz na ulicy, dostaniesz ćwierć miliona dolarów – dokładnie tyle samo, co w Nowym Jorku. Te ceny nie zmieniły się od 15 lat.
    • Autor: Jacek Hugo-Bader, Czerwona heroina, „Duży Format”, w: „Gazeta Wyborcza”, 20 czerwca 2013.
  • (…) wolała nie ryzykować, że zakochując się w sobie, zniszczą swój związek. (…) Tkwili w związku, który był równie uzależniający jak heroina.
    • Autor: Stieg Larsson, Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, tłum. Beata Walczak-Larsson